Το Γυμνάσιο Καλοχωρίου αλλάζει θεαματικά!

Δημοσιεύτηκε στις Σάββατο, 13 Απριλίου 2024

Σημαντικές εργασίες βελτίωσης των κτιριακών υποδομών πραγματοποιήθηκαν στο Γυμνάσιο Καλοχωρίου με αφορμή τις μεγάλες δράσεις και εκδηλώσεις που έχουν προγραμματιστεί για τον Απρίλιο του 2024.Αρχικά στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ το σχολείο μας θα υποδεχτεί και θα φιλοξενήσει μαθητές/τριες  και τους συνοδούς εκπαιδευτικούς τους  ενός Κροατικού σχολείου από το Osijek στο διάστημα μεταξύ 15 – 20 Απριλίου. Επίσης στις 23  Απριλίου θα υποδεχθούμε τους μαθητές /ιες όλων των Γυμνασίων του Δήμου Δέλτα που θα συμμετάσχουν στην διοργάνωση της μαθητικής εκδήλωσης DeltaTeenAthletics .

Με μεγάλη αφοσίωση και αυτοθυσία ανταποκρίθηκαν στο ΜΕΓΙΣΤΟ αρμόδιοι, υπηρεσίες και γονείς ώστε η πρόκληση να γίνει το Γυμνάσιο Καλοχωρίου αγνώριστο μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα να γίνει πραγματικότητα. Βάφτηκαν οι διάδρομοι και οι περισσότερες αίθουσες διδασκαλίας, βάφτηκαν τα γήπεδα, αντικαταστάθηκαν οι παλιέ κουρτίνες με καινούργιες , κατασκευάστηκε βαλβίδα σφαιροβολίας, ανασκευάστηκε το σκάμα για το άλμα εις μήκος, τοποθετήθηκαν νέοι ιστοί για τις σημαίες, κουρεύτηκε το πράσινο και κλαδεύτηκαν τα δέντρα, καθαρίστηκαν και αναβαθμίστηκαν χώροι και άλλα πολλά.

Ευχαριστούμε θερμά τη Δήμαρχο Δέλτα κα Μπιμπινά Γερακίνα, την πρόεδρο της Σχολικής Επιτροπής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Δέλτα κα Ζανή Ευαγγελία που πίστεψε από την αρχή στο όραμά μας, τον Αντιδήμαρχο κύριο Καμανά Δημήτρη, τον κύριο Γεμενετζή και τους υπαλλήλους της τεχνικής υπηρεσίας που ανταποκρίθηκαν απόλυτα όπου απαιτούνταν, τον κ.Τσιτσέλη Νίκο πρόεδρο της Δημοτικής Κοινότητας Καλοχωρίου και όλους τους υπαλλήλους της που δούλεψαν με μεράκι για το Γυμνάσιο του χωριού τους, τον ακούραστο σύλλογο γονέων και κηδεμόνων που είναι από την αρχή της χρονιάς στο πλευρό μας και τέλος τον Σύλλογο Διδασκόντων του Γυμνασίου Καλοχωρίου καθώς και τις κυρίες της υπηρεσίας καθαριότητας που δουλεύουν εδώ και μεγάλο διάστημα σκληρά για να δημιουργηθεί ένα σχολείο που χαίρεσαι να υπηρετείς.

Όταν το όραμα είναι κοινό και υπάρχει συνεργασία τότε το αποτέλεσμα είναι θαυμάσιο.

Ο Διευθυντής του Γυμνασίου Καλοχωρίου

Δημήτριος Κυριαζής