«THERE IS NO PLANET B» eTwinning project

Δημοσιεύτηκε στις Τετάρτη, 07 Φεβρουαρίου 2024 Γράφτηκε από τον/την teacher

(Αφίσες που δημιούργησαν οι μαθητές/τριες στο πλαίσιο του προγράμματος)

Μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ Γυμνασίου συμμετέχουν για πρώτη φορά στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα etwinning με τίτλο  «THERE IS NO PLANET B». Το έργο μας αφορά το περιβάλλον και την κλιματική αλλαγή.

Οι μαθητές μας θα ερευνήσουν σε συνεργασία με μαθητές/τριες από σχολεία της Ισπανίας, της  Ιταλίας, της Τουρκίας, της Κροατίας και της Ρουμανίας, τις αλλαγές που αντιμετωπίζει ο πλανήτης μας λόγω της ρύπανσης και της υπερθέρμανσης του πλανήτη μας. Απώτερος στόχος είναι οι μαθητές/τριες να αναπτύξουν την ταυτότητα του ενεργού πολίτη και άμεσος στόχος η ευαισθητοποίηση σχετικά με την κλιματική αλλαγή και τις επιπτώσεις της. Επίσης θα δοθεί έμφαση στην ανάπτυξη ψηφιακών δεξιοτήτων με την χρήση διάφορων ψηφιακών εργαλείων.

Students of the 3rd High School participate for the first time in the European etwinning program titled «THERE IS NO PLANET B». Our work is about the environment and climate change. Our students will research in collaboration with students from schools in Spain, Italy, Turkey, Croatia and Romania, the changes our planet faces due to pollution and global warming. The ultimate goal is for the students to develop an identity as active citizens and  raise awareness about climate change and its effects. Emphasis will also be placed on the development of digital skills using various digital tools.