Δημιουργικές Δραστηριότητες Έκφρασης

Δημοσιεύτηκε στις Κυριακή, 27 Σεπτεμβρίου 2020 Γράφτηκε από τον/την teacher

Στο πλαίσιο υλοποίησης των Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων και συγκεκριμένα του προγράμματος  Αγωγής Υγείας, για το σχολικό έτος 20219-20, οι μαθητές/-τριες της Α΄ τάξης, ασχολήθηκαν με τη θεματική των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων

και ειδικότερα με τη Διακήρυξη για τα  Δικαιώματα του Παιδιού, τις συνθήκες παραβίασης κα τις περιπτώσεις προάσπισης αυτών των δικαιωμάτων καθώς και με τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του ενεργού πολίτη. Το πρόγραμμα «Λέμε την αλήθεια στην εξουσία: Υπερασπιστές των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων που Αλλάζουν τον Κόσμο μας» αποτελεί εγκεκριμένο εκπαιδευτικό εργαλείο και  επιδιώκει την αλλαγή μέσα στις σχολικές αίθουσες και έξω από αυτές. Τελεί υπό την αιγίδα της Προέδρου της Δημοκρατίας και υποστηρίζεται από τα ιδρύματα της Μ. Βαρδινογιάννη και του R. F. Kennedy Human Rights. Μέσα από τις δημιουργικές δραστηριότητες έκφρασης των μαθητών/-τριών που εμπνεύστηκαν από το περιεχόμενο του προγράμματος προέκυψε και το έργο της μαθήτριας Δεβετζή Ελένης, το οποίο σας παρουσιάζουμε με μεγάλη χαρά.