Ημέρα κατά της σχολικής βίας και εκφοβισμού

Δημοσιεύτηκε στις Πέμπτη, 19 Μαρτίου 2020 Γράφτηκε από τον/την teacher

Την Παρασκευή 6 Μαρτίου στη σχολική μας μονάδα πραγματοποιήθηκε ένα τρίωρο δραστηριοτήτων με θέμα την ενημέρωση και τον προβληματισμό σχετικά με το θέμα της ενδοσχολικής βίας και εκφοβισμού.

Αρχικά η διευθύντρια κα. Θεοδωρίδου έθεσε τους πρώτους προβληματισμούς κάνοντας εισήγηση με θέμα " Σχολική βία και εκφοβισμός: Ποιες είναι  οι  αιτίες του φαινομένου  και ποιοι οι  τρόποι περιορισμού του". Στη συνέχεια οι μαθήτριες και μαθητές μας παρακολούθησαν την κινηματογραφική ταινία "Το κόκκινο μπαλόνι". Ακολούθως δόθηκε η δυνατότητα σε όλους να εκφράσουν τις σκέψεις τους, να διατυπώσουν τις απορίες τους και να συμμετέχουν σε μία δημιουργική συζήτηση, κάτω από τον συντονισμό εκπροσώπων των μαθητών και των τριών τάξεων. Ελπίζουμε,ως αποτέλεσμα, στην καλή πρακτική εφαρμογή...