Ενδοσχολική επιμόρφωση

Δημοσιεύτηκε στις Τετάρτη, 13 Φεβρουαρίου 2019 Γράφτηκε από τον/την teacher

Στο πλαίσιο προγράμματος Αγωγής Υγείας, που εκπονούν οι καθηγήτριες Τσιουμπέρη Γ., Θεοδωρίδου Ε. και Μουταφίδου Α., με θέμα τον ηλεκτρονικό εκφοβισμό , θα πραγματοποιηθεί στη  σχολική μας μονάδα στις 15 Φεβρουαρίου 2019, ημέρα Παρασκευή και ώρα 10.00 π.μ. έως 11.30 π.μ., ενδοσχολική επιμόρφωση, εκ μέρους Υπεύθυνων Ειδικών της Υπηρεσίας Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.

Οι θεματικές που θα αναπτυχθούν στοχεύουν στην ενημέρωση, καθοδήγηση και υποστήριξη μαθητών/-τριών, γονέων και εκπαιδευτικών. Ειδικότερα οι θεματικές που θα παρουσιαστούν είναι: Διαδικτυακή Παρενόχληση (CyberBullying), Διαδικτυακή Αποπλάνηση (Grooming), Ιστότοποι  cyberkid.grκαι Cyberalert.grκαθώς και θεματικές σχετικές με τον Εθισμό και την Πρόληψη στο Διαδίκτυο. Θα ακολουθήσει  συζήτηση.