Παίζουμε ... επιδαπέδιο;;

Δημοσιεύτηκε στις Δευτέρα, 06 Ιουνίου 2022 Γράφτηκε από τον/την teacher

Στη διάρκεια του Β΄Τετραμήνου οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γ2 τμήματος στο πλαίσιο του μαθήματος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και του Περιβαλλοντικού Προγράμματος "Πολιτιστική και Τοπική κληρονομιά του Καλοχωρίου" σχεδίασαν και υλοποίησαν ένα επιδαπέδιο παιχνίδι στο προαύλιο της σχολικής μας μονάδας. Το παιχνίδι μοιάζει με την γνωστή Monopoly μόνο που δεν υπάρχει φυλακή και χρήματα..., αλλά μόνο καλή διάθεση. Τα πιόνια είναι οι ίδιοι οι μαθητές που κινούνται ανάλογα με το τι θα φέρει το ζάρι (χειροποίητο!) και τις κάρτες (επίσης χειροποίητες!) που πιθανόν να βρεθούν στο δρόμο τους. Κάθε κάρτα περιγράφει κάποια συμπεριφορά που αν είναι αποδεκτή σε προχωράει, αλλά αν είναι λανθασμένη χάνεις τη σειρά σου... Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την όρεξη με την οποία δούλεψαν!