Ενημέρωση από την Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού Μακεδονίας

Δημοσιεύτηκε στις Παρασκευή, 02 Φεβρουαρίου 2024 Γράφτηκε από τον/την teacher

Την Παρασκευή 2 Φεβρουαρίου 2024 οι μαθητές και μαθήτριες των τριών τμημάτων της Γ΄ τάξης είχαν την ευκαιρία στο πλαίσιο δράσεων του Επαγγελματικού τους Προσανατολισμού που διοργανώνει η σχολική μας μονάδα να ενημερωθούν από εκπροσώπους της Ακαδημίας Εμπορικού Λιμενικού Μακεδονίας για το επάγγελμα του ναυτικού. Οι Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού (Α.Ε.Ν.) είναι δημόσιες σχολές της Ανώτατης Βαθμίδας που υπάγονται διοικητικά στο Υπουργείο Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής και επιβλέπονται από την Διέυθυνση Εκπαίδευσης Ναυτικών του Αρχηγείου Λιμενικού Σώματος − Ελληνικής Ακτοφυλακής. Είναι οι κύριοι φορείς εκπαίδευσης των στελεχών εμπορικού ναυτικού στην Ελλάδα και διακρίνονται σε Σχολές Πλοιάρχων και Σχολές Μηχανικών.