Αναζήτηση

Εκτεταμένη διαχείριση

Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
3o ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΕΧΕΔΩΡΟΥ (ΚΑΛΟΧΩΡΙ), Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ 3ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΕΧΕΔΩΡΟΥ !!

« Συμμετοχή της Γ΄ τάξης στην 6η Διεθνή Μαθηματική Εβδομάδα 2014 »

Την Παρασκευή 28 Μαρτίου μια ομάδα μαθητών της Γ΄ τάξης συμμετείχε στην  6η Διεθνή Μαθηματική Εβδομάδα με την ερευνητική τους εργασία, με θέμα:

Η Στατιστική

Και … η λαϊκή σοφία

Μια βιωματική δραστηριότητα

Η εργασία αυτή έγινε στα πλαίσια του μαθήματος των Μαθηματικών και του Πολιτιστικού Προγράμματος «Χίλιες και μία ρήσεις λαϊκής σοφίας» της προηγούμενης χρονιάς

Η παρουσίαση έγινε από τις μαθήτριες: Νατσίδου Δήμητρα (Γ2),  Νατσίδου Ιωάννα του Στυλιανού (Γ2) και Μίμμη Ειρήνη (Γ1).

Για να δείτε την παρουσίαση πατήστε εδώ

Εκδρομή στην Αθήνα 2014

Το τριήμερο 8 εώς 10 Μαρτίου2014 οι μαθητές της Γ' Γυμνασίου επισκέφθηκαν το Ελληνικό Κοινοβούλιο για να γνωρίσουν από κοντά τον Ναό της Δημοκρατίας. Εκτός από τη Βουλή οι μαθητές επισκέφθηκαν το νέο Μουσείο της Ακρόπολης, το Αρχαιολογικό Μουσείο Αθηνών, την Εθνική Πινακοθήκη και τον Ιερό Βράχο της Ακρόπολης. Αποκόμισαν πλούσιες εμπειρίες, διασκέδασαν και με τη συμπεριφορά τους έκαναν υπερήφανους τους γονείς και τους δασκάλους τους.

mouseiog mouseio

mouseioa

25η Μαρτίου 2014

Την 25η Μαρτίου 2014 οι μαθητές του σχολείου μας τίμησαν την Ελληνική Επανάσταση του 1821 παρελαύνοντας με τιμή και περηφάνια. Για μια ακόμη φορά με αίσθημα ευθύνης και σε άψογους συνδυασμούς παρήλασαν μπροστά από τους επίσημους και τους γονείς τους.

parelasi1 parelasi2

parelasi3 parelasi4

Επέτειος της 25ης Μαρτίου 1821

p1020712b

Τιμήσαμε την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821 οι μαθητές, οι μαθήτριες και οι εκπαιδευτικοί του 3ου Γυμνασίου Εχεδώρου  τη Δευτέρα 24 Μαρτίου 2014 στο χώρο του Σχολείου μας.

Πρόσωπα και γεγονότα της Ελληνικής Επανάστασης ξαναζωντάνεψαν μπροστά στα μάτια μας, αλλά και νοερά στις ψυχές μας, μέσα από την παρουσίαση 38 έργων ζωγραφικής με θέμα τον Αγώνα του 1821.

Συγκινηθήκαμε από την αποφασιστικότητα και τις θυσίες των προγόνων μας και νιώσαμε ευγνωμοσύνη για το αγαθό της πατρίδας και το ιδανικό της ελευθερίας που μας κληροδότησαν.

Ευχαριστούμε όσους εργάστηκαν για τη γιορτή μας

και όσους την παρακολούθησαν.

<< Έναρξη < Προηγούμενο 1 2 3 4 5 6 7 8 Επόμενο > Τέλος >>

Σελίδα 1 από 8